Happy St David’s Day! Dydd Gŵyl Dewi Hapus!

Právě dnes se ve Walesu slaví St David’s Day – Den svatého Davida. Že jste o něm nikdy neslyšeli a znáte jen irský St Patrick’s Day? Právě vám jsou určeny následující řádky.

Kdo je svatý David?

Svatý David, velšsky Dewi Sant, je patronem Walesu. Datum ani rok jeho narození není znám. Odhaduje se, že na svět přišel na přelomu 5. a 6. století na jihozápadním pobřeží Walesu poblíž dnešního města St Davids, kde později založil klášter. Podle tradice se dožil více než sta let a zemřel 1. března 589 (nebo 601).

O svatém Davidovi se vypráví mnoho příběhů a legend. Mezi nejznámější patří zázrak, který se stal jednoho dne, když David mluvil k velkému zástupu lidí. Tehdy někdo v davu vykřikl, že ho nevidí ani neslyší. V tu chvíli se zem pod Davidem zvedla tak, že najednou stál na kopci. Konečně jej tedy mohli všichni spatřit! Na Davidovo rameno se navíc snesla bílá holubice.

Říká se také, že on i jeho mniši byli vegetariány a samotný svatý David jedl pouze pórek (symbol svatého Davida i celého Walesu) a pil jen vodu. Pokud se do města St Davids vydáte dnes, určitě navštivte katedrálu sv. Davida, která byla postavena na místě původního kláštera. Na oltáři tam můžete spatřit kámen, který podle vyprávění svatý David do kláštera přinesl až ze samotného Jeruzaléma.

St David. Autor: Hchc2009, zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_David#/media/File:Castell_Coch_stained_glass_panel_2.JPG

Proč právě 1. března?

Možná vás to napadlo již při čtení předchozí části článku – přece proto, že svatý David zřejmě právě 1. března vydechl naposled. Svátek se v tento den slaví každoročně již od Davidova svatořečení ve 12. století, ale ani přes veškerou snahu Velšanů se tento den ve Spojeném království doposud nestal státním svátkem.

Jak se svátek slaví?

Na Den svatého Davida se po celém Walesu tradičně konají průvody, které jsou oslavou velšské kultury a jsou oblíbené mezi dospělými i dětmi. Největší z průvodů samozřejmě neprochází nikudy jinudy než centrem velšského hlavního města Cardiffu.

Spousta Velšanů si v tento den na oblečení připíná pórek a narcis, které jsou symboly Walesu. Další lidé, zejména děti, se oblékají do tradičních velšských krojů nebo se přestrojují za pórky, narcisy nebo draky. Vzduchem vlají velšské vlajky se známým červeným drakem.

Vlajka Walesu

Kromě průvodů se na mnoha místech konají koncerty – ten nejslavnější opět v Cardiffu, kde každoročně už po několik desetiletí hraje BBC National Orchestra and Chorus of Wales(velšský symfonický orchestr) tradiční velšské písně.

Na jakém jídle si slavící Velšané pochutnávají?

Jídlo na oslavách Dne svatého Davida rozhodně nesmí chybět! Podávána jsou tradiční velšská jídla, jako například cawl(polévka z jehněčího nebo hovězího masa a zeleniny), Welsh cakes(sladké smažené koláčky nejčastěji s rozinkami), jehněčí maso nebo Welsh rabbit(opečený chléb s omáčkou z rozpuštěného sýra zvaný také Welsh rarebit; navzdory svému názvu neobsahuje králičí maso).

Welsh Cakes. Autor: zingyyellow…wish I could bend space/time, zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Welsh_cake#/media/File:Closeup_of_Welsh_cakes,_February_2009.jpg

St David’s Day je jedním z nejvýznamnějších velšských svátků a byla by škoda si na něj dnes nevzpomenout. Ať už dnes slavíte ve Walesu, nebo jste doma v Česku, přeji vám všem Happy St David’s Day – Dydd Gŵyl Dewi Hapus!

Zjistěte o Dnu svatého Davida víc!

Informace jsem čerpala z těchto zdrojů:

https://www.bbc.co.uk/newsround/43240280

https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_David

https://www.wales.com/visit/events/celebrated-dates-welsh-calendar

https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_David%27s_Day

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *